Gözde Bilgi Teknolojileri

 

 

 
 

Gözdebil Spor   Donanım   Kullanım    Gözdebil Merkez    Yükleme    Ücretler    Bilgilendirme    İletişim

 
 

    

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

 

 
   

GENEL HUSUSLAR

 
       
  Programlarınız niçin ücretsiz ?   Finans problemi olan işletmelerin bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak istiyoruz. İşletmelerin zaman içinde kayıtlı kullanıcı olacaklarını değerlendirmekteyiz. Sadece ihtiyacınız olan hizmete ödeme yapmanızı sağlamak istedik.  
       
  Hangi programlarınız ücretsiz ?   Bütün programlarımız ücretsizdir, sadece verdiğimiz hizmetin ücretini talep ediyoruz. Bize başvurmadan, bütün programları kullanabilirsiniz. Ana bilgisayar ve Portable bilgisayar programlarını indirip, kullanabilirsiniz. Program güncellemelerini de Yükleme sayfasından ücretsiz olarak, indirip, belirtilen şekilde kurabilirsiniz. Programda ortaya çıkacak sorunları; nasıl gidereceğinizi de bu bölümde anlattık. Bilgisayar kullanımına biraz dikkat ederseniz, bizden hizmet talep etmeden, programı bir ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sadece birden çok bilgisayar kullanmak isterseniz, bu durumda, bizim yardımımıza ihtiyaç duyabilirsiniz.  
       
  Programınız web tabanlı mı? Hayır. Bütün datalarınız salondaki ana bilgisayarda tutulmaktadır. İnternetten bağımsız olarak kullanılmaktadır.  
       
  Programdaki kayıtlarımı, web tabanlı programlar gibi salondan uzak olan başka yerlerden, internet üzerinden, görebilir miyim? Evet. Bulunduğunuz yerdeki bilgisayara, ücretsiz olan PORTABLE programı kurunuz. Salondaki çalışanınıza Menüden Portable tuşuna basıp, D diskini seçmesini isteyiniz. D diskinde PORTABLE isimli bir klasör oluşacaktır. Bunu winrar ile sıkıştırarak, email ile size göndermesini isteyiniz. Gelen dosyayı D diskine açınız. Sizin bulunduğunuz yerdeki bilgisayarın D diskinde PORTABLE klasörü açılacaktır. Portable programını çalıştırıp, veri tabanının kopyalanacağı diski D olarak seçiniz. Kopyalamadan sonra bütün bilgilerinizi bilgisayarınızda görebilirsiniz. Diğer bir yol ise: uzaktan erişim programlarını (TeamViewer, Ammyy, Alpemix gibi) kullanarak, salondaki bilgisayara bağlanıp, istediğiniz program kayıtlarına ulaşmaktır.  
       
  Ücretsiz programın kalitesi düşük mü ? Hayır. Ücret ödesin-ödemesin herkes aynı programı kullanıyor.  
       

 

Ücretsiz programda sorun çıkar mı ?

Sorun çıkması sadece sizin bilgisayar kullanmanızla ile ilgili bir durumdur. Elektrik kesintisi, resetleme, virüs bulaştırma, bilgisayar parçalarının arızalanması gibi sorunlar elbetteki programın çalışmasını engeller. Bunlar sizden kaynaklanan sorunlardır.

Bu tür problemlerden çıkan veri tabanı hatalarının en önemli 9 adedi, programın her açılışında kontrol edilerek OTOMATİK olarak düzeltilir. Bu işlemin yapıldığı başka bir uygulama, sektörde henüz yoktur.

 

       

 

Ücretsiz programı nasıl kullanacağım ?

Programı yüklemeler kısmından indirip, kurulumunu yapın. Karşınıza gelen ekranlarda Yardım tuşu ile gerekli bilgileri edinin. Programın çok basit ve sade olan bir kullanımı vardır. Gerekirse programı kullanan yerlerden yardım alınız.

 

       

 

Eğitim satın almalı mıyım ?

Kesinlikle hayır. Program kullanımı son derece basit ve sadedir. Her ekranda Yardım tuşu bulunmaktadır, buradan hızlı yardım alabilirsiniz. Ayrıca Menüde; El Kitabı+Video tuşu ile program el kitabına ve eğitim videosuna ulaşabilirsiniz. Programı kullanan salonlardan da yardım alabilirsiniz. Ayrıca bu sayfadan arama yaparak, sorunu çözebilirsiniz.

 

       

 

Ücretsiz program desteğiniz var mı ?

Kayıtsız kullanıcılara kesinlikle destek veremiyoruz. Kayıtlı kullanıcı olursanız, teknik desteği satın alabilirsiniz.

 

       

 

Ücretsiz programın bir süresi var mı ?

Hayır. Ömür boyu programı kullanabilirsiniz?

 

       
  Programda sık sık sorun çıkar mı ? Hayır. Bu tamamen size bağlı. İlgili, titiz ve dikkatli olursanız, hem kayıtlarınız düzgün olur hem de bilgisayarınız sorunsuz çalışır. Ortada duran, herkesin kullanımına açık olan bilgisayarlarda malesef devamlı olarak sorunlar çıkmaktadır. İşine önem veren, bilgisayarını herkese kullandırmayan yerlerde ise hiç sorun çıkmamaktadır. Programı kurduktan sonra, yıllarca sorun yaşamayan ve bizi bir kez bile aramamış olan müşterilerimiz oldukça fazladır.  
       
  Kayıtsız kullanıcıyım, ana bilgisayara format attırıp, nasıl GözdeBil programını datalarım silinmeden, tekrar kurabilirim? Format attırmadan önce C:\GBT klasörünü alt klasörlerle birlikte bir diske kopyalayınız. Bilgisayara format atıldıktan sonra, siteden program kurulum dosyasını indirip kurunuz. Sonra flash diskteki GBT klasörünü C diskine kopyalayınız. Hepsi bu kadardır. Bu işlemi kendiniz ya da bilgisayarcı biri ile rahatça yapabilirsiniz.  
       
  Kayıtsız kullanıcıyım, GözdeBil programının son versiyonunu nasıl kurabilirim? Datalarınızın silinmesini istiyorsanız güncelleme konusunda belirtilenleri yapınız. Hepsi bu kadardır. Bu işlemi kendiniz yapabileceğiniz gibi bir  bilgisayarcıdan da destek alabilirsiniz.  
       
  Program bütün işlerimi yapar mı ? Evet. Bunun için programdaki bütün fonksiyonları kullanmanız yararlı olur. Genelde çalışanlar kayıtları düzgün tutmayıp, gelir-gider vb bilgileri karartmak eğiliminde olmakta, sorunu programa atmaktadırlar. Muhasebe ve diğer bilgilerinin anında kayıt edilmesini sağlamanız ve kontrol etmeniz sizin yararınızadır.  
       
  Neden giriş bilgisayarı kullanmayı tavsiye ediyorsunuz ? Giriş bilgisayarında müşteri kayıt yaparken, kendi durumunu görmektedir. Ücretin bilgisayara işlenip-işlenmediğini, donuk duruma geçip geçmediğini, üyeye bir ikaz kayıtı düşülmüşse, bunlar müşteriye ekranda gösterilir  ve danışmaya gitmesi gerektiği bildirilir. Bu şekilde; hem çalışanı kontrol eder, hem de ödemeler konusunda, siz müşteriyi ikaz etmemiş olursunuz.  
       
  Neden Barkodlu sistemi öneriyorsunuz ? Giriş kontrolünde en uygun çözümü; barkodlu sistem olarak değerlendiriyoruz. Barkodlu sistem hem daha pratik, hem uygulaması kolay hem de müşteriye daha nazik gelen bir uygulamadır. Turnike, parmak izi vb sistemler, müşteriyi rahatsız etmektedir. Müşteriler Biyometrik özelliklerini vermek istememektedir. Bunun yasalara aykırı olduğu hususu da bilinmektedir.

Arıza durumunda; yeni bir barkod alarak hemen kullanmanız mümkündür ancak diğer cihazlarda zaman, temin etme, tamir için bekleme ve ayarlama sorunları yaşarsınız. Üstelik malzeme satışları vb konularda da barkod kullanmanız bir zorunluluk olabilir.

 
       
  Kayıtlı Kullanıcı olarak hizmetlerinizi nasıl satın alabilirim? Kayıtlı Kullanıcı olmak için Aktivasyon ücretini ödemeniz yeterlidir. Dilerseniz Ana Bilgisayar Kurulum hizmetini de satın alabilir ve programa firma bilgilerinizi de  aktarabilirsiniz. İstediğiniz takdirde Yıllık Teknik Destek ve Diğer Bilgisayar Kurulum hizmetlerini de satın alabilirsiniz. Siz kendiniz istediğiniz yonünde bir sistem tasarımı yapabilirsiniz.  
       
  Sistem kurulumunda bilgisayarcı gerekiyor mu? Biz size sadece program hizmet desteği veriyoruz. Donanım, XP işletim sistemi ve network ihtiyaçlarınızı, deneyimli bir bilgisayarcıdan temin edebilirsiniz.  
       
  Kayıtlı kullanıcıların program kurulumunu nasıl yapıyorsunuz ? Satın almış oduğunuz hizmetlerin ücretleri, hesabımıza aktarıldığında, hazır olan bilgisayarlarınıza, TeamViewer gibi uzaktan erişim programlarıyla bağlanarak, kurulumunu yaklaşık olarak en çok 1 saat içinde gerçekleştiriyoruz.  
       
  Kayıtlı kullanıcı olmaktan nasıl çıkarım? Kayıtlı kullanıcı bilinen müşterimiz anlamındadır. Kayıtlı kullanıcı, bizimle iletişim kurabilir ve bize danışabilir. Bu ömür boyu geçerlidir. Sadece kayıtlı kullanıcılar bizden hizmet satın alabilirler. Kayıtlı kullanıcılar; yıllık teknik destek alabilecekleri gibi bunu almadan da programı kullanabilir ve sorun çıktığında ise sadece ihtiyaç duydukları hizmeti bizden satın alabilirler. Eğer hizmet satın almazsanız, bizde sadece bilinen müşteri olarak kayıtlı kalırsınız. Bize belirtirseniz, bizdeki kayıtınızı da isteğiniz doğrultusunda tamamen silebiliriz.  
       
  Kiosk türü uygulamaları, nasıl gerçekleştirebilirim ? Program açıklamalarında, resimlerini gördüğünüz uygulamaları satın alabilir ya da kendiniz bir marangoza yaptırabilirsiniz.  
       
  Girişte kartlı uygulamayı nasıl yapabilirim? GözdeBil programında üye kartı hazırlayarak, pvc ile kaplayabilirsiniz. Bu kartlara TCKN barkodu basılmaktadır. Üye girişte bu kartı okutur. Diğer bir yöntem ise parmak şeklindeki hazır kartlar kullanmaktır. Program açıklamalarında, bu kartı ekonomik olarak bastırabileceğiniz firma adını ve telefonunu belirtilmiştir. Kartın bir yüzüne kendi firma bilgileriniz, diğer yüzünde ise barkod basılı gelmektedir. Üye bu kartı okutarak giriş kayıtını yapmaktadır.

Bir diğer yöntemde, kişinin barkodunu düz kağıda ya da 3'lu yapışkan etiketlere (Yan yana 3 ve alt alta 11 sıra olanı: Lattex marka) yazdırıyorsunuz. Sonra bu barkodu kimliğe, telefona, matbada basılmış kendi kartlarınıza yapıştırıyorsunuz. Üye, bu barkodu okutup geçiyor.  

 
       
  Girişte kartsız uygulamayı nasıl yaparım? Üye kartı çıkartmak istemediğinizde veya üye kartını unuttuğunda, giriş yapabilmesi için; kartsız giriş uygulaması imkanı mevcuttur. Bu amaçla üyeye TCKN, Dosya NO ya da başka bir şifre verilir. Ancak verilen bu numaranın başka bir üyeye de verilmemiş olması  gerekmektedir. Üye girişte bu numarayı yazarak, giriş kayıtını kolayca yapmaktadır.  
       
  Barkodlu girişi turnike benzeri yapabilir miyim? Evet. Salon girişine yakın bir yere koyacağınız bir stand ve bu alana gitmeyi bariyerlerle sağladığınızda, giriş yapan kişi kayıt yapmaya zorlanır. Bu tür tasarımları siz kendiniz de tasarlayabilirsiniz.

Hatalı girişler ve danışmaya yönlendirmeler olduğunda 3 kez bip sesi çalar. Hatasız işlemlerde daha dağişik bir ses duyulur. Ses yoksa giriş kaydı yapılmamış demektir. Malzeme getirenler ve görüşmeye gelenler, kolayca geçebilir ve böylece bir sıkıntı yaşamamış olurlar.

Kayıt yapanların ise anında resmi alınmakta ve 3 ay saklanmaktadır. Kişinin girişteki ve kayıtlı resmini yan yana saklanmaktadır. Siz bunları kontrol ederek başkasının yerine geçenleri görebilirsiniz. Bu tür bir kontrol fonksiyonu, henüz sektörde gerçekleştirilmemiştir.

 
       
  Giriş ve Çıkış kayıtlarını aynı bilgisayarda yapabilir miyim? Bu teorik olarak mantıklı olmakla beraber, pratikte sıkıntılı bir durumdur. Ana bilgisayarda bu kayıtlar aynı yerde yapıldığı halde müşterinin kayıt yaptığı durumda ayrı ayrı olmalıdır. Ancak siz bir stand tasarlayarak, bu standın bir yanına giriş ve diğer yanına çıkış bilgisayarını koyabilirsiniz. Bu şekilde giriş ve çıkış yollarıda ayrılmış olur.  
       
  Mevcut turnike, çipli kart, parmak izi okuyucu, yüz tanıma ve retina okuma gibi cihazlarımı, sizin programınızla entegre edebilir miyim? Teorik olarak evet. Piyasada çok sayıda marka ve model cihaz bulunmakta ve bunlar kendi programlarıyla kontrol edilmektedir. Normalde satışı seyrek olan bu cihazları pazarlayanlar, spor salonlarını da hedef almışlardır. Genelde idame ve program yetersizlikleri mevcuttur.

Bu cihazı satın aldığınız yerden, girişi doğrulanan kişiye ait  TCKN bilgisinin; programın içinden (CTRL+C kopyalama işlemi) clipboard'a kopyalanmasını isteyin. Bu son derece basit bir işlemdir ancak programı yazan tarafından yapılabilir. Bu program ve GözdeBil programı, aynı bilgisayara kurulmuş olmalıdır.

Böyle bir uygulama yaparsanız; GözdeBil programı Menü ekranının en üstünde bulunan, Biyometrik Sistemler VAR tuşunu işaretleyiniz. Ekrana, Otomatik Tanıma Sistemi penceresi gelecektir.

Bu sistemin çalıştığını test etmek amacıyla; birkaç üyenizin TCKN'larını; notepad ya da word programına kaydedin. Sonra Otomatik Tanıma Sistemi ekranı açıkken, bir üyenin TCKN nosunu fare ile işaretleyin ve CTRL+C tuşuna veya Fare sağ tuşu ile Kopyala tuşuna basınız. Bu işlemle TCKN bilgisini, clipboard'a atmış olacaksınız ve üyenin ekrana geldiğini göreceksiniz. Üye işlemlerini de ekrandaki tuşlardan seçerek yapabileceksiniz.

Bu işlem ile GözdeBil programının entegrasyonunun başarılı olduğunu test etmiş oldunuz. Geriye bu cihazların programında, doğrulanan kişi TCKN bilgisinin kopyalanması işleminin yapılması kalmıştır.

GözdeBil programının bu sistemlerle çalışması, görüldüğü gibi son derece basitleştirilmiştir. Herhangi bir teknik destek almanıza hiç gerek olmadan, mevcut cihazlarla entegre olabilirsiniz.

Ancak bugüne kadar hiçbir firma, programına bu kopyalama işlemini yaptıramamış ya da yapmamıştır. Pazarlamacılar cihazları olduğu haliyle satarlar, program geliştirme isteklerini gerçekleştiremezler. Bu cihazları alırken, ihtiyacınızı ne kadar karşıladığını iyice araştırın.

 
       
  Neden güncel işletim sistemi kullanmıyorsunuz? Programlarımız en az 32 bit windows işletim sisteminde çalışmaktadır. Sadece ana bilgisayar kullanacaksanız, güncel windows işletim sisteminin olması yeterlidir.

Birden çok bilgisayar kullanacaksanız yani ağda çalışacaksanız, biz yamasız window XP SP3 işletim sistemini kullanmanızı öneriyoruz. Bunun nedeni ise ağ ayarlarının daha kolay olmasıdır.

Güncel işletim sistemlerinin ağ ayarları ve antivirüs korumaları GözdeBil programının otomatik güncelleme çalışmasını engellemektedir. Bu tamamen işletim sisteminin güvenlik politikalarından kaynaklanmaktadır.

 
       
  Kullanacağım ana bilgisayarın özelliği nasıl olmalıdır? Ana bilgisayarın CPU ve RAM kapasitelerinin yüksek olması önemlidir. ana kart USB portları elden çıkmamış olmalıdır.

Masa üstü bilgisayarda ise 2 adet ayrı disk olması ve UPS kullanılması önerilir. Disklerde partition yapılmamalıdır. C diskinde işletim sistemi ve D diskinde ise datalarınızın yedekleri tutulmalıdır.

USB portları sağlam olmalı, yeterli elektrik gücü sağlayamayan, yuvası laçka olmuş bilgisayarlardan uzak durun.

Bilgisayarın RAM kapasitesi yüksek, mümkünde tek parça değilse kesinlikle aynı markla ve modelde, kaliteli bir marka olmalıdır. Marka ve modeli farklı RAMler, data dosyalarını bozar ve dosyaları kullanamaz duruma sokar. Bu durumda datalarınıza ulaşamazsınız.

GözdeBil programı her gün ilk çalışmasında hem C varsa hem de D diskine otomatik olarak bilgilerinizin bir yedeğini alır. Ayrıca siz istediğiniz anda Menüden PC Yedekleme tuşuna basarak hem C hem de D diskine yedekleme yapabilirsiniz. Disklerden biri bozulunca datalarınız kaybolmamış olur.

Diz üstü bilgisayarlarda ise soğutucu kullanmanız önerilir.

Ana bilgisayarınızın baştan, yamasız temiz bir windows XP işletim sistemi kurulmasıyla, ilerideki ağ yapısına hazır olması sağlanır.

 
       
  Ana bilgisayara bağlanacak diğer bilgisayarların  özelliği nasıl olmalıdır? Giriş, Çıkış, Satış, Video ve Yönetici bilgisayarlarının çok güçlü olması gerekmez. Güncele yakın özellikte diz üstü ya da masa üstü bir bilgisayar olabilir. Kullanılmış bilgisayarlarda genelde özellikle USB port sorunu olur, çoğu bilgisayarın USB portları barkod okuyuculara gereken gücü veremezler ve ana kartın yenisiyle değişmesi gerekebilir. Ağ kartlarında ise düşük hızda işlem yapılabilir. RAMlerin aynı marka ve modelde olması önemlidir. Bu konulara dikkat etmek gerekir.  
       
  Kablolu ya da kablosuz ağ mı kullanmalıyım? Bu durum salonun fiziksel durumu ile ilgilidir. Biz kablolu ağ kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak kablosuz ağ da kullanabilirsiniz. Kullandığınız ağın, misafirlere açılmamasına ve şifre kullanımına önem vermenizi tavsiye ederiz.  
       
  Ana bilgisayardaki data ve indeks hatalarını teknik destek satın almadan yapabilir miyim? Evet. GözdeBil spor programının veri tabanını, şifre ile korumadık. Aynı şekilde table adlarını da kodlamayıp, açıkca belirttik. Bu şekilde sizin veri tabanına müdahale etmenize imkan tanıdık.

Dolayısıyla siz ya da bir bilgisayarcı, bize herhangi bir ücret ödemeden, veri tabanındaki datalarınıza kolayca ulaşabilir ve düzenleme yapabilirsiniz. Veri tabanındaki tüm datalarınızın koruması size aittir. Siz ekrana gelen hata mesajlarındaki table adlarını alarak, datalarınıza kolayca müdahale edebilirsiniz. Belki bir bilgisayarcı ya da arama motorları kullanarak destek alabilir ve sorunu kolayca çözebilirsiniz.

İndeks hataları, program her çalıştığında kontrol edilmekte ve otomatik olarak düzeltilmektedir. Ayrıca data ve indeks hatalarının, faklı marka ve modelde RAMler, bozuk RAMler kullanmaktan,  bilgisayarı resetlemekten ya da elektiriğini kesmekten meydana geldiği unutulmamalıdır.

Programı normal olarak kapatınız, sonra da bilgisayarı kapat tuşuna basarak, bilgisayarı kapatınız. Asla elektrik fişini çekerek, güç düğmesini kapatarak ve bilgisayarı resetleyerek kapatmayınız, hem data dosyalarınızda hem de disklerinizde tamiri mümkün olmayan hatalara neden olursunuz.

Masa üstü bilgisayar kullanıyorsanız, bir UPS cihazı satın alınız. Bu hususlara dikkat ettiğiniz zaman, bu sorunlarınız olmaz.

 
       
  Programı kullanacak kişileri nasıl tanıtmalıyım? Programı kullanan kişileri istediğiniz miktarda yapabilirsiniz. Ancak bu işlem sadece MENAGER yetkisindeki kullanıcılar yapar.

Bunun için önce Menüdeki KULLANICI tuşuna basınız. Herkesin bildiği MENAGER kullanıcı adı yerine size özel kullanıcı adını büyük harfler kullanarak (Örneğin kendi adınızı) yazınız. Şifre yerine Kendiniz unutmayacağınız bir şifre veriniz. Adı Soyadı alanına kendi adınızı ve soyadınızı yazınız. Yetkisi alanının sağ kenarında liste tuşu gizlidir. Fare ile bu yere tıklayarak, aşağıya doğru listenin açıkmasını sağlayınız. Listeden MENAGER ifadesini seçiniz. Sonra Hafızaya yükle tuşuna basınız. Aynı şekilde yeni satır aç tuşuyla yeni bir kişi kayıtı yapınız. Yetki kodu alanına, MENAGER yazdığınızda tüm toplu bilgilerinizi görebilir. WORKER seçtiğinizde ise sadece günlük üye işlemlerini yapar, toplu sonuçları, sorgulamaları ve iststistiksel analizleri göremezler. Ticari sırlarınız korunmuş olur. Yeni kişi bilgisini girdikten sonra Hafızaya Yükle tuşuna basınız.

Menüdeki Kullanıcı tuşu sadece MENAGER yetkisine sahip kişilerde aktif olur. Bu nedenle sistemde en az 1 MENAGER yetkisine sahip kişi olmalıdır. Menager yetkisini kaldırıken dikkatli olun aksi halde bir daha Kullanıcı işlemlerine giremezsiniz. Böyle bir durumda, veri tabanına elle müdahale etmeniz gerekebilir.

 
       
  Üye giriş kartı ve çıktılarda firma adımı nasıl yazarım? Kayıtsız kullanıcılar, GözdeBil programını default haliyle kullanırlar. Kendi firma bilgilerinin çıkması bu programın içine bu bilgileri yazmakla mümkündür. Bu ise kayıtlı kullanıcı olup ana bilgisayar kurulum hizmetini satın almanızla mümkün olur. Kayıtlı ve kayıtsız kullanıcılar arasındaki farklardan biri de budur.

Kayıtsız kullanıcılar, kendi bilgilerini yazıcıdan alıp, keserek, bu bilgileri kartların üzerine yapıştırabilirler.

Diğer bir yol ise matbaya yaptırılmış karton kartlarınız varsa istediğiniz bilgileri keserek bu kartlara yapıştırabilirsiniz.

Bir diğer pratik çözüm de hazır kartlar yaptırıp kullanmaktır. Müşteri kartı kaybettiğinde hemen bir diğer kart, tanıtılarak verilir, çok pratik bir kullanımı vardır. Bu kartların bir kenarında delik vardır ve üye bu kartı kendi anahtarlığına takarak kullanır.

 
       
  Üye resimlerini nasıl kayıt edebilirim? Bir web kameranız varsa, GözdeBil programında CAM tuşuna basarak üyeninizin resmini çekebilirsiniz.

Üye resmi çekildiğinde kamera göz hizasında, kişinin sadece yüz kısmı ile omuz bölgesini alacak şekilde ve hafif yan durumda olacak şekilde ayarlayıp, çek tuşuna basmalısınız. Tabi ışık durumuna da dikkat etmelisiniz.

Diğer bir yöntem ise üyenin dijital resmi varsa, foto tuşuna basarak bu dosyayı bulup eklemenizdir. Fotoğraf çok büyükse, bu resmi yüz bölgesini alacak şekilde, bir program vasıtası (Paint gibi) ile kesiniz. Sonra resmi programa ekleyiniz. Programa sadece bmp ve jpg uzantılı dosyaları ekleyebilirsiniz. Program bu resmi orantısını bozmadan küçültür ve veri tabanında saklar.

Eğer giriş bilgisayarınız mevcutsa, üye giriş yaparken çektiği fotoğrafı, eğer üyenin resmi yoksa, üye resmi olarak otomatik olarak kayıt eder.

 
       
  Web kamerasını nasıl ayarlamalıyım? Web kameranız sisteme sürücüsü yüklenip tanıtldıktan sonra, Üye Fotoğrafının altındaki Px tuşuna basınız. Birden fazla kamera takılıysa; istediğinizi seçebilirsiniz ve bunun çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

Çözünürlüğün en düşük olanını seçiniz. Eğer kamera seçim ekranı gelmiyorsa, sistemde tanıtılmış ya da sürücüsü yüklenmiş bir kamera yoktur. Bir bilgisayarcıdan yardım alınız. 

 
       
  Veri tabanına kayıt edilmiş üye resimlerini nasıl bilgisayara indirebilirim? Fotoğrafın altındaki İndir tuşuna bastığınızda, üyenin jpg formatındaki resmi, adı ile birlikte masa üstüne kayıt edilir.

Bu resmi federasyonların web sitesine kolayca  ekleyebilirsiniz.

 
       
  Üye giriş kartının tasarımını değiştirebilir miyim? Evet ancak arka fon ile sınırlı olan bir değişiklik yapabilirsiniz. Ön ve arka yüze ait arka plana istediğiniz resmi koyabilirsiniz.

Bir çok salon, kartın ön yüzüne dalgalı bir renk koyuyor, arka yüzü ise boş bırakıyor. Kartın ön yüzünde, üyenin katıldığı branş ve arka yüzünde ise dosya numarası bilgi amaçlı basılır.

 
       
  Sözleme formuna ait metin kısmını değiştirebilir miyim? Evet. Sözleşme tuşuna bastığınızda gelen ekrandaki bilgileri istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Bundan sonra siz değiştirene kadar, metin kısmına bu ifadeler yazılacaktır.

 
       
   

KARŞILAŞILAN HATALAR VE ÇÖZÜMLERİ

 
       
  ... invalid filename .... Bu durumda, kayıtlı kullanıcı iseniz bizi arayınız.

Bu hata veri tabanındaki table'a ulaşılamadığında ortaya çıkar.

Bu hata anabilgisayarda ise C:\GBT\SPOR\SWDB klasörünün mevcut olup, olmadığına bakınız. Eğer varsa table adının olup olmadığına bakınız. Bunlardan herhangi biri yoksa yedekten yükleme yapınız. Bunun için programı kapatınız. C:\GBT klasörünün bir yedeğini alınız.  C:\GBT\YEDEKLEME klasörü içindeki son yedeklemeyi bulun ve C diskine açınız. Programı çalıştırın, sorun giderilmediyse, bir önceki yedeğe gidin. Bunu program çalışıncaya kadar deneyiniz.

Bu hata anabilgisayarda değil diğer bilgisayarlarda ise bunun bir çok sebebi olabilir. Sistem önceden kurulmuş ve çalışmış ise ağda bir sorun vardır. Kablo uçlarına, hub/modemin açık olup olamadığına, ağ kartlarının çalışıp çalışmadığına bakınız.

Bu bilgisayardan internete bağlanmayı deneyiniz. Eğer internete bağlanıyorsa, ana bilgisayara bağlanıp bağlanmadığına bakınız. Ana bilgisayarın C diskine  bağlanıyorsa, programı kapatıp tekrar deneyiniz. Program çalışıyorsa sorun yok demektir.

Eğer program yine çalışmıyorsa, veri tabanı ayarları silinmiştir.  Ana bilgisayarda güncelleme yapmanız sorunu çözebilir.

 
       
  ... index out of date .... Bu durumda, kayıtlı kullanıcı iseniz bizi arayınız.

Bu hata veri tabanındaki table indeksinin bozulduğunu ifade eder. Buna neden olan ise program açıkken bilgisayarı resetlemek ya da program açıkken elektrik kesilmesidir.

Programı kapatınız ve tekrar çalıştırınız. Program açıldığında veri tabanını tarayacak ve hataları bulup düzeltecektir. Eğer tekrar hata verirse;

 C:\GBT\SPOR\INDEX\TUTIL32.EXE programını çalıştırın. Alias olarak SPOR seçin, Tablename yerine hata ifadesinde geçen table adını seçip sonrada Rebuild tuşuna basınız. Eğer hata devam ederse yukarıda anlatıldığı şekilde yedekten veri tabanını geriye doğru giderek yükleyiniz.

 
       
  ... table locked by another .... Bu hata başka bir kullanıcının aynı datalara ulaşmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Diğer bilgisayarları, menu ekranına getirdiğinizde sorun çözülür. Eğer sorun devam ederse, ana bilgisayarı kapatıp yeniden açmak gerekebilir.

 
       
  ... PARADOX.LCK .... Bu hata veri tabanının başka bir bilgisayardan kopyalandığında ya da format sonrası yapılan kopyalamada ortaya çıkar. Portable versiyonda veri tabanın kopyalanması sonucunda da ortaya çıkabilir. Çözüm için:

1. C:\PARADOX.NET dosyasını silin.

2. C:\GBT\SPOR\SWDB klasörü içindeki

PARADOX.LCK ve PDOXUSRS.LCK isimli 2 dosyayı siliniz.

 
       
  ... insufficent disk space .... Bu hatanın 2 nedeni vadır.

İlki spor.exe programının masaüstüne atılıp, oradan çalıştırılmasıdır. Çözümü programı masa üstünden siliniz. Programı C:\GBT\SPOR\spor.exe yolundan bulup masa üstüne sadece kısayolunu atınız.

Diğer hata ise bilgisayarınızın işletim sistemi yamalıdır ve setup dosyası virüs programı ile kurulur. Bir şaka virüsü gibidir, dosya vs silmemekte ve düzensiz şekilde çalışmaktadır. Bunun çözümü ise yamasız, temiz bir işletim sistemi kurmaktır.

 
       
  Barkod ses çıkartıyor, ancak yazmıyor. Bunun birkaç sebebi olabilir.

İlki barkod okuyucunun kablosu yerinden gevşemiştir, kablo uçlarını yerleştiriniz.

Diğeri İmleç yerinde değilse yazmaz, fare ile tıklayarak, imleci yazılacak alana getiriniz.

Diğer bir sorun, barkodun takıldığı port eskimiş ve artık barkodu besleyecek gerilimi sağlayamamaktadır, bu durumda yeni bir USB kart takabilirsiniz, barkodun fişi varsa dışarıdan bir adaptörle besleyebilirsiniz.

Diğer bir olasılık ise barkodun kendisinin ya da kablosunun bozulmuş olmasıdır, değiştirilmesi gerekir.

Barkodu diğer bir bilgisayara takarak, durumunu incelemek, hatanın tespit edilmesini sağlayacaktır.

 
       
  Giriş, Çıkış, Satış, Video bilgisayarında firma adımız çıkmıyor. Bu bilgisayarlar firma adını, ana bilgisayardan almaktadır. Ağ üzerinden ana bilgisayara bir şekilde ulaşılamamaktadır.

Kablo bağlantılarını, modemi kontrol ediniz. Ana bilgisayar dahil bilgisayarlardan internete çıkıldığını test ediniz. Eğer internete çıkılıyorsa ana bilgisayar C diskine ulaşılıp-ulaşılmadığına bakınız. Ana bilgisayara ulaşılıyorsa, bilgisayarı kapatıp, yeniden açınız. Hata devam ediyorsa bizi arayınız.

 
       
  Barkod zor okuyor. Her barkodun bir okuma mesafasi vardır. Kartı bu mesafe aralığında ve ışığa uygun açıda okutmak gereklidir. Ayrıca barkod içindeki ışık veren parçaların bir ömrü vardır ve giderek zayıflarlar. Hatanın nedeni incelenmelidir.  
       
  Kamera üyenin resmini çekmiyor. Kameranızın sürücüsü kurulmamıştır, doğru sürücüyü bulup kurunuz. Kameranın bağlantısı yoktur, kablo ucu yerinden çıkmış ya da kablo bozulmuştur, değiştirin.  
       
  Kamera bulanık resim çekiyor. Kameranızın mercek ayarı bozuktur. Resim netleşinceye kadar merceği sağa sola çevirin.  
       
  Kamera üyenin resmini çok küçük çekiyor. Kameranızın ile üyenin arasındaki mesafe gerektiğinden daha uzaktır. Kamera ve üyeyi birbirine yaklaştırın.

Giriş bilgisayarında ise; üyeyi, kayıt yerine,  trabzanlarla kanalize ediniz.

 
       
  Yazıcı çalışmıyor. Yazıcınızın sürücüsü yüklü olmayabilir, güç kablosu takılı olmayabilir, ağda paylaşıma açık olmayabilir ya da içinde kağıt olmayabilir. Kontrol ediniz eğer hata devam ederse bilgisayarcıya gösteriniz.  
       
  Kesintisiz güç kaynağı çabuk bitiyor. Kesintisiz güç kaynakları, elektrik kesilince size bilgisayarı düzgün olarak kapatacak bir zaman kazandırmak içindir. Yani elektrik kesilince siz de hemen bilgisayarlarınızı kapatınız.

Eğer çalışma süresi çok az ise içindeki aküyü yenisi ile değiştiriniz. Elektrik kesintilerinde de çalışmak istiyorsanız, ayrıca bir jenaratör almalısınız.

 
       
  Program otomatik güncelleme yapmıyor. Antivirüs politikalarından dolayı; hem internet tarayıcıları hem antivirüs programları ve hem de işletim sistemleri otomatik güncelleme işlemlerini bir tehdit olarak engellemekte ve izin vermemektedir. Bundan dolayı otomatik güncelleme işlemini ipatal ettik.

Program güncellemeleri yılda 1-2 kez yapılacaktır. Programınızı güncelleme yapmadan da yıllarca sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Güncelleme yapmak isterseniz bu işlemi aşağıda belirtilen şekilde yapınız. Bu işlemleri yapmak için yeterli bilginiz yoksa, profesyonel destek alınız.

 
       
   

KAYITLI KULLANICIDAN, KAYITSIZ KULLANICIYA DÖNMEK

 
       
  Önceden kayıtlı kullanıcıydım. Artık sizden teknik destek satın almak istemiyorum ve programı hiç bir ücret ödemeden kullanmak istiyorum. Kayıtsız kullanıcıya nasıl geçebilirim? Önceden programı lisanslı olarak satın alan kullanıcılarımız, yıllık bakım desteği satın almadan programı kullanmak isterlerse, bu dönüşümü kendileri gerçekleştirebilirler. Bu durumda  Kayıtlı Kullanıcı haklarını kaybederler ve bizimle iletişim kuramazlar. Programdaki; firma adı, adres, logo, telefon gibi bilgiler default değerlerine döner. Tekrar kayıtlı kullanıcı olmak için, aktivasyon ve kurulum ücreti ödemelidirler. Kayıtsız kullanıcı olmak için aşağıdakileri sırasıyla yapınız:

Bilgilerinizi flash belleğe Portable tuşunu kullanarak yedekleyiniz. Sonra Yükleme sayfasından kurulum programı  indirip kurunuz, bu durumda mevcut bilgileriniz silinecektir. Sonra flash diskinizdeki PORTABLE klasörü içindeki aşağıdaki isimle başlayan tüm dosyaları siliniz:

AKDERMER, AKTAR, IDENTIFICATION,  USER, *.LCK ve *.NET

Silme işleminden sonra flash bellekteki Portable klasörü içindeki tüm dosyaları; C:\GBT\SPOR\SWDB klasörüne kopyalayın, mevcut dosyaların üzerine kopyalamaya izin verin. Bu durumda artık kayıtsız kullanıcı olarak hiç bir ücret ödemeden programı hayatınız boyunca kullanabilirsiniz.

 
       
  Program güncellemeleri nasıl yapılacak?

    Program güncellemesinin (Update) yapılması:

 

    Programınızın şifre ekranındaki sürüm tarihine bakınız.

    Sonra Yükleme sayfasındaki sürüm tarihine bakınız.

    Elinizdeki sürüm eski ise aşağıdaki şekilde kurulum yapınız.

 

    1. Menüden PORTABLE tuşu ile datalarınızı Flash belleğe yükleyiniz veya

    2. C:\GBT\SPOR\SWDB klasörünü olduğu gibi flash belleğe kopyalayın.

    3. Yükleme sayfasındaki kurulum dosyasını indirip, açınız ve kurulumu yapınız.

    4. Kurulum bitince, flash bellekteki datalarınızın tümünü,  C:\GBT\SPOR\SWDB içine kopyalayınız.

    5. Üzerine kopyalama işlemine izin veriniz.

    6. Bu işlemleri bilmiyorsanız ya da yapamıyorsanız, bulunduğunuz lokasyondan  profesyonel bir yardım alınız. Hepsi bu kadardır.

    Bazı internet tarayıcılar ile bilgisayarlardaki anti virüs programları, virüs koruma politikalarından dolayı exe uzantılı dosyalar ile geri planda çalışmaya başlayan programları tehdit olarak algıladıklarından dolayı otomatik güncelleme işlemi iptal edilmiştir.

Kullanıcı isterse yukarıda belirtilen şekilde, datalarının bir yedeğini alarak, güncel versiyonu kullanabilir.

Güncelleme yapılmadan da sorunsuz olarak program devamlı olarak kullanılabilir

 
       
  Bilgisayarıma format attıracağım, neler yapmalıyım?

    Bilgisayara format atılması:

 

    1. C:\GBT klasörünü olduğu gibi flash belleğe kopyalayın.

    2. Bilgisayara format attırıp, yamasız ve orjinal (Cracksız = Virüssüz) olan Windows XP SP3 işletim sistemini kurun. (Güncel işletim sisteminde de çalışır)

    3. Siteden GözdeBil Spor Programının kurulum dosyasını indirin ve kurulumu yapın.

    5. Flash diskteki GBT klasörünü C diskine kopyalayın ve üzerine kopyalamaya izin verin.

    Hepsi bu kadardır.